Knóssos a muzeum Heraklion

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Krétě, určitě nezapomeňte navštívit hlavní město Heraklion (též: Iraklio) a nedaleký palácový komplex Knóssos z doby bronzové. Na ploše přibližně 2 hektarů zde můžete obdivovat pozůstatky nejstarší vyspělé kultury na evropském kontinentě. Tuto kulturu nazýváme mínojská podle bájného krále Mínoa, známého z řecké mytologie.

Minós byl synem Dia a Európy. Když se stal králem Kréty, najal si vynikajícího stavitele a vynálezce Daidala, aby mu v Knóssu postavil skvostný palác. Daidalos na jeho žádost postavil také bludiště pro Mínóova nevlastního syna Mínótaura, který měl tělo člověka a hlavu býka. Athéňané museli každý rok odvádět Krétě daň v podobě 7 chlapců a 7 dívek, které tato obluda požírala. To se ani trochu nelíbilo athénskému hrdinovi Théseovi. Aby pomohl svým krajanům, vypravil se na Krétu s úmyslem Mínótaura zabít. V tom mu významně pomohla Mínóova dcera Ariadné. Před vstupem do labyrintu mu věnovala klubko niti, aby ve spletitých chodbách nezabloudil, a dále meč, kterým Théseus Mínótaura proklál.

Ruiny knósského paláce odkryl na počátku 20. století anglický archeolog Sir Arthur Evans (1851 - 1941). Desítky místností spojené množstvím chodeb mu připomněly řecký mýtus o králi Mínóovi. Proto nazval palác a celou civilizaci mínojskou. Během svých výkopů objevil také tisíce hliněných tabulek pokrytých písemnými záznamy. Po důkladném zkoumání na nich rozpoznal 3 druhy písma, které označil jako: mínojské hieroglyfy, lineární písmo A a lineární písmo B. Dosud se podařilo rozluštit pouze lineární písmo B.

Knóssos není jediným mínojským palácem, který byl na Krétě objeven. Ke čtveřici největších patří také Malia, Kató Zakros a Faistos. Paláce nebyly jen sídlem vládce, ale i důležitým hospodářským centrem. Jejich součástí byla rozsáhlá skladiště, úřední místnosti, obytné místnosti a řemeslnické dílny. První paláce na Krétě zničilo kolem r. 1700 př.n.l. zemětřesení, avšak záhy došlo k jejich obnově. Období druhých paláců, zejména v 16. století př.n.l., představuje vrchol mínojské civilizace. Kolem r. 1500 př.n.l. vybuchla na ostrově Théra (nyní Santorini) sopka, která vyvolala obrovskou vlnu tsunami, jež významně narušila život v této oblasti. Toho využili mykénští Achajové, kteří se ostrova zmocnili a mínojská kultura postupně zanikla.

Do Knóssu se z Heraklionu dostanete jednoduše autobusem z hlavního autobusového nádraží, které se nachází hned vedle přístaviště. Cesta trvá cca 25 minut. Před vstupem do areálu počítejte s delší frontou. Nám to trvalo asi půl hodiny. Naštěstí je tam přístřešek, takže nemusíte stát přímo na slunci. Výši vstupného už si nepamatuji, ale vím, že jsme si koupili Combined Ticket, který byl o 1 Euro dražší a opravňoval nás i ke vstupu do archeologického muzea v Heraklionu. Muzeum najdete pár kroků od náměstí Eleftherias, které se nachází asi 10 minut pěšky od přístaviště. Muzeum je poměrně rozsáhlé, ale vyplatí se tam zajít. Fotografování jde zde povoleno. Tedy až na některé exponáty, u nichž je cedulka s upozorněním. Když si projdete Knóssos a muzeum, máte toho za celý den dost. smajlík

 
Další fotogalerie  |   Prodej a pronájem nemovitostí