Výlet na Santorini

První ze tří výletů, který jsme si zakoupili u řecké cestovky Sparrow Travel. V 6:30 nás nabral autobus kousek od našeho hotelu v Malii na Krétě a odvezl nás do přístavu v Heraklionu. Tady jsme se nalodili na trajekt společnosti SeaJets. Ostrov Santorini se nachází asi 110 km severně od Kréty. Naše loď tuto cestu urazila asi za 2 hodiny. Po vylodění na Santorini se turisté přemístili do jednotlivých autobusů podle jazyka. My jsme byli v autobuse s ruskými turisty a ruským průvodcem Sergejem. Mimochodem českou skupinu jsem tu nepotkal.

Autobus nás nejprve odvezl do městečka Oia (čti: Íja) na severu ostrova, které je asi nejvíce fotografovaným místem z celého Řecka. Trochu to připomíná naši Zlatou uličku, akorát že tohle je na mnohem větší rozloze. Na prohlídku jsme měli přibližně 1,5 hod. To se zdá být dost, ale zhruba 20 minut nám trvalo dostat se od stanoviště autobusu do centra. Uličky jsou úzké a plné turistů z celého světa. Všichni fotí prakticky to samé, na mnoha místech se tvoří fronty. Poté nás autobus převezl do hlavního města Fira, kde jsem strávil asi 2,5 hod. Bílé fasády jsou krásné, ale hodně oslepující, takže rozhodně je třeba mít sluneční brýle.

Santorini je skupina ostrovů vzniklých po výbuchu sopky na původním ostrově Théra někdy kolem r. 1500 před naším letopočtem. Erupce byla tak silná, že vyvolala obrovské zemětřesení a vlnu tsunami. Zřejmě měla za následek i zánik vyspělé mínojské civilizace na ostrově Kréta. Hlavní ostrov, který se rovněž nazývá Santorini, má tvar půlměsíce. Santorini je italský název, který zavedli Benátčané. Znamená to Santa Irene (svatá Irena). Řekové tento ostrov nazývají Thira. Na Santorini se pěstuje vynikající víno (např. bílé Assyrtiko nebo červené Vinsanto). Zdejší vinice jsou zajímavé tím, že keříky rostou nízko u země. Je to z toho důvodu, že v zimě je tu velmi větrno. Santorini nemá vlastní zdroj vody. Ta se proto musí dovážet. V zimě se navíc zachytává dešťová voda do speciálních nádrží.

   
Další fotogalerie  |   Prodej a pronájem nemovitostí